Tuesday, November 22, 2016

Tacx Neo Smart T2800




Piše: Ibrahim Huskić

Tacx Neo Smart T2800 je Tacx-ov top model. 
Ima funkcije koje nema ni jedan trenažer do sad, i to ga čini jedinstvenim na tržištu. 
Tacx ga reklamira kao najtiši trenažer ikad napravljen, a tome ću malo pričati dalje u recenziji.

Ono što ovaj trenažer razlikuje od većine ostalih na tržištu je to što je „direct-drive“, a to znači da je potrebno skinuti zadnji točak sa bicikla i kasetu montirati na sam trenažer. To će u vćini slučajeva zahtjevati minimalno štimanje stražnjeg mjenjača, za razliku od običnih trenažera, gdje stražnji točak ne treba skidati. 

Neo podržava Shimano, SRAM i  i većinu Campagnolo kaseta, radi sa cestovnim a i nekim mtb biciklima. Ja sam koristio Shimano 11 brzina, 11-32, i radi super.




Što se tiče ergonomije i 
dizajna, tu Neo stvarno briljira. 

Ne zauzima puno više mjesta od klasičnog trenažera, vrlo je stabilan (iako preporučujem da se postavi na neku hrapavu ili gumastu podlogu, jer po parketu i pločicama može malo klizati u toku sprinta). 
Uz trenažer dolazi i potpora za prednji točak, ali moguće je dokupiti jedan dodatak koji omogućuje promjenu smjera, skretanje u aplikacijama kao što je Zwift.


Dizajn je priča za sebe, i meni je to bila ljubav na prvi pogled, izgleda kao neki svemirski brod iz Star Wars-a, a tako izgleda i kad se sklopi. 

Dosta je težak, preko 20kg, i nekad ga je nezgodno premjestiti s mjesta na mjesto, iz sobe u sobu.
Neo može da simulira uspon od 25%, kao i spust, čak i freewheelanje. 

Nema klizanja točka kao na klasičnom trenažeru, i specijalne gume koja se ne troši. 
Neo može i da simulira podlogu po kojoj se vozi, tipa daske i ploče – tako što vibrira na poseban način, iznenađujuće realističan osjećaj.


Postoji više načina na koje se može koristiti ovaj trenažer. Neo je „smart“ trenažer, a to znači da je namjenjen korištenju uz neki softver, kao npr Zwift, TrainerRoad ili Tacx-ov softver za treniranje, koji se dodatno plaćaju, većinom na mjesečnoj bazi. 



Trenažer je moguće koristiti i na klasičan način, da se u istoj brzini vozi na predodređenu rezistenciju, a može i uz aplikaciju na iPhoneu ili Android uređajima ili Garminom - ova opcija je odlična za zagrijavanje prije trke npr, jer Neo ne mora biti spojen na izvor električne energije da bi radio. Moj omiljeni način trenutno je Zwift.

Zwift je aplikacija koja izgledom i načinom korištenja podsjeća na video igru, gdje biciklistu na displeju kontrolirate vi, preko smart trenažera. 
Ono što vam treba je PC ili Mac (uskoro i iPad), ANT+ USB i smart trenažer. 

Na PC prikopčate ANT+ adapter preko USB-a, na njega se spajaju pulsimetar i smart trenažer, ili senzori za brzinu, kadencu, snagu. 
Neo je direct-drive, pa mu ne trebaju senzori za brzinu i kadencu, powermetar isto ima ugrađen, tako da uz njega za potpuno iskustvo treba samo dokupiti pulsimetar. Čim se aplikacija upali, detektira trenažer i pulsimetar i to je to, samo klik i možete ići. 
Također ove aplikacije nude strukturirane i planirane treninge, koji vam mogu pomoći više nego obične vožnje.

Na kraju ću reći da je Neo odličan trenažer, među najboljim na tržištu. Preporučio bih ga svima koji treniraju negdje gdje bi buka bila problem, nekom ko želi zanimljiviji trening kroz Zwift i može da ga priušti.

Pozitivno:
Dizajn i ergonomija
Tih rad
Mogućnost rada bez električne energije
Smart mogućnosti, simulacije spusta i osjećaja vožnje

Negativno:
Uređaj ne dolazi sa ANT+USB antenom
Težak, nezgrapan za transport
Cijena